⭕ خانه سام و احتمالا یک اشتباه استراتژیک بازاریابی و تبلیغاتی

فکت:

  • خانه سام، برندی جدید در حوزه فروش ظروف غذاخوری، کادویی، لوازم آشپزی، کالای خواب و حمام، دکوری و تزیینی، لوازم برقی و لوازم خانگی در قالب تعدادی شعبه فیزیکی و یک فروشگاه آنلاین است.

برداشت:

  • بنا بر شواهد (ترکیبی از نوع، برند و مدل اقلام عرضه شده، قیمت، دکوراسیون فروشگاهی و …)، این برند خود را در قالب فروشگاه‏های نزدیک به لوکس (حداقل دهک های ۸ و ۹ درآمدی) پوزیشن کرده.

حدس:

  • احتمالا در راستای دستیابی به ترکیبی از اهداف افزایش آگاهی از برند و همینطور ترغیب به خرید، جشنواره ای با عنوان “طلا ببرید | هر ماه ۲۵ سکه طلا (گرمی)” را طراحی و به شکل محیطی (و البته در فروشگاه آنلاین) اکران کرده است.

نقطه شکست:

با فرض درست بودن برداشت و حدس مورد اشاره، مخاطبان این برند فروشگاهی را ترکیبی از افراد با سبک زندگی مدرن و با سطح رفاه نسبتا بالا تشکیل می دهند. در چنین شرایطی، اختصاص یک کمپین محیطی (با همه هزینه هایش) به معرفی جشنواره ای که شاید از یکسو مخاطبان یاد شده را تحت تاثیر قرار ندهد و از سوی دیگر، سایر مخاطبان دهک های درامدی پایین تر (با احترام به همه هم میهنان) را تحریک کند ولی بواسطه نوع و ماهیت و قیمت و مدل و … اقلام عرضه شده، در تبدیل این تحریک به فروش ناتوان باشد، می تواند یک اشتباه استراتژیک در حوزه بازاریابی و تبلیغات محسوب شود.

پیشنهاد:

در شرایط فعلی این فروشگاه و بواسطه نوع مخاطبان هدف یاد شده، شاید بکارگیری ترکیبی از کمپین های محیطی با هدف افزایش آگاهی از برند، استقرار سرویس امداد مشتریان و همچنین پیاده سازی سازوکارهای مشتری نوازی و طرح های وفاداری، استراتژی مناسب تری باشد.

⭕پیشنهاد شما چیست؟

⭕پی نوشت:

طبیعتا موارد مطرح شده، بدون اطلاع دقیق از اهداف و استراتژی های برند محترم خانه سام و بریف کمپین عنوان شده اند و ممکن است، اساسا این برداشت ها صحیح نباشد. این موضوع در مورد پیشنهاد یاد شده هم صادق است و طبیعتا اطلاع دقیق از شرایط واقعی کسب و کارها زمینه بهتری را برای نقد و البته ارائه پیشنهاد بهتر فراهم می سازد.

درباره من:

در کنار مجموعه ها هستم تا ضمن جلب توجه بیشترشان به رفتار بازار، رقبا و مشتریان، کمک کنم منابع ارزشمندشان را به نحو اثربخش تری در بخش بازاریابی، تبلیغات و فروش محصولات به کار بگیرند.

حمیدرضا قاضی مقدم

دانش ‏آموخته دکتری بازاریابی | دانشگاه علامهپاسخی بگذارید


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/drghmcom/domains/drghm.com/public_html/wp-includes/functions.php on line 4558

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/drghmcom/domains/drghm.com/public_html/wp-includes/functions.php on line 4558