چالش 33 – داده کاوی کوت و منشن های قصه ما و دیجی کالا یا اگر قصد راه اندازی یک سایت فروش آنلاین داشتیم …

اصل موضوع:

اخیرا دیجی کالا به مناسبت پانزده سالگیش، در فضای مجازی حرکتی رو تحت عنوان قصه من و دیجی کالا برگزار کرده و از افراد دعوت کرده تا با مراجعه به لینک اختصاصی خودشون، گزارشی از میزان خریدشون از دیجی کالا رو ببینن و به اشتراک بگذارن. تا لحظه تهیه این یادداشت ۱۹۷ نفر این توییت رو کوت کردن و در همین حدود، اسکرین شات از گزارش استفاده شون از دیجی کالا رو منتشر کردن (۲ نمونه از این گزارش ها در تصویر زیر تقدیم شده)

موضوع این چالش

فرض کنید قصد راه اندازی یک فروشگاه آنلاین دارید و قصد دارید با دستیابی به اطلاعاتی از رقبا (مثلا دیجی کالا) و همینطور بازار هدف بالقوه، تحلیل و شناختی از رفتار مشتریان و جایگاه رقبا داشته باشید. دست بر قضا این موضوع همزمان شده با کمپین اخیر دیجی کالا و داده های مربوط به مشارکت ۲۰۰ کاربر را در قالب اقلام اطلاعاتی زیر در اختیار دارید:

  • کل مبلغ خرید
  • کل میزان تخفیف
  • تعداد روز سپری شده از اولین خرید
  • تعداد دفعات خرید (سبد خرید)
  • تعداد کل قلم کالای خریداری شده

به نظر شما، از این اطلاعات چه گزارش هایی قابل استخراجه؟

نکته مهم ۱: اگه اطلاعات مربوط به فاصله سپری شده از آخرین خرید هم به این اطلاعات اضافه می شد، می تونستید از همین اطلاعات، وضعیت وفاداری مشتریان شرکت کننده در کمپین رو هم بر اساس تکنیک LRFM تحلیل کنید.

نکته مهم ۲: طبیعتا این تعداد نمونه، هم از اندازه کافی برای نمایندگی کل جامعه آماری دیجی کالا برخوردار نیستند و هم رفتار کاربران توییتری مشارکت کننده در این کمپین، قابل تعمیم به کل جامعه نیست.

درباره من:

در کنار مجموعه ها هستم تا ضمن جلب توجه بیشترشان به رفتار بازار، رقبا و مشتریان، کمک کنم منابع ارزشمندشان را به نحو اثربخش تری در بخش بازاریابی، تبلیغات و فروش محصولات به کار بگیرند.

حمیدرضا قاضی مقدم

دانش ‏آموخته دکتری بازاریابی | دانشگاه علامهپاسخی بگذارید