رابطه موقعیت قرارگیری پاستیل‏ ها در بستنی پاستیکل و تحقیقات بازار

تحقیقات بازار از آن حوزه های جذابیست که همیشه حرف برای گفتن دارد. کافیست عینکش را برداریم، به چشم بزنیم و به همه اتفاقات به دیده ی “چرا؟” نگاه کنیم. نمونه اش محتوای همین یادداشت که در ادامه از لابلای تجربیات روزمره تقدیم شده. با این حال قبل از مطالعه اصل یادداشت، به این سوال فکر کنید که:
اصولا بین مکان قرارگیری پاستیل ها در بستنی پاستیکل (محصولی از بستنی روز که نوعی بستنی چوبی یخی با طعم پرتقالی و حاوی قطعات پاستیل است) و تحقیقات بازار چه رابطه ای می تواند وجود داشته باشد؟

اگر به پاسخ سوال قبل فکر کردید و یا حتی فکر نکردید، در ادامه نکاتی با طرح نکاتی میزبان شما هستم:
بیایید فرم کلی بستنی یخی را به سه قسمت مختلف تقسیم کنیم (مطابق بخش پایینی تصویر پست). این بار به این سوال فکر کنید که به نظر شما به عنوان مصرف کننده احتمالی این محصول (مصرف کننده ای که به هر دلیل در معرض تجربه استفاده از آن قرار گرفته و یا مصرف کننده ای که به این محصول علاقه دارد)، ترجیح شما این است که پاستیل های بستنی در کدام یک از سه بخش قرار داده شده باشند؟

⭕کمی شفاف تر …
افراد به دلایل مختلفی از جمله ترجیحات فردی مصرفی (که ممکن است در حالت عادی دلیلی برای فاش کردنش به سایرین نداشته باشند)، در مصرف محصولات غذایی (و سایر انواع محصولات)، رفتار و ترجیحات خاصی از خود نشان می دهند و توجه یا بی توجهی به این ترجیحات، می تواند در میزان تجربه لذت و مطلوبیت این افراد در استفاده از محصول تاثیرگذار باشد و آنها را به تکرار و یا عدم تکرار خرید سوق بدهد.
نمونه اش: این بار به رفتار افراد (و یا چرا راه دور برویم، خودتان) در حین زدن نخستین گاز به ساندویچ بیشتر توجه کنید.
نمونه دیگرش: این بار به پیکربندی لقمه آخر غذاهای لذیذ از سوی سایر افراد و خودتان دقت بیشتری کنید.
نمونه دیگرش: نمونه هایی که شما سراغ دارید و لطفا با من و سایر دوستان در میان بگذارید.

⭕پاستیل، پیتزا، نوشیدنی، مایع شوینده، یخچال، تلویزیون، خودرو و هرچیز دیگر …
این که این مثال به نمونه به ظاهر ساده ای مثل یک بستنی یخی پاستیلی مربوط می شد، به هیچ عنوان به معنای زیر سوال بردن اصل اهمیت تحقیقات بازار نیست. کما این که در همین مثال به ظاهر ساده، تحقیقات بازار در مورد موضوعی به ظاهر ساده مثل موقعیت قرارگیری پاستیل ها در بستنی، می تواند تضمین کننده و یا هموارکننده مسیری برای دستیابی به موفقیت بیشتر باشد. موضوع همان عینکی است که ابتدای عرایضم مطرح کردم. ماییم و کسب و کار ما و جعبه ابزاری برای تصمیم گیری که از قضا حاوی قسمتی برای تحقیقات بازار و بازاریابیست.

⭕ برگردیم به سوال: ترجیح شما این است که پاستیل های بستنی در کدام یک از سه بخش قرار بگیرند؟

پی نوشت: این سوال و پاسخ های به این سوال، صرفا مجالی برای پررنگ کردن نقش دیدگاه های مشتریان در طراحی بهینه محصول است وگرنه نه تحقیقات بازار صرفا محدود به این سوال می شود و نه این سوال، سوال اصولی، دقیق و علمی کاملا متناسب با ملاحظات و تکنیک های تحقیقات بازار و بازاریابیست.

درباره من:

در کنار مجموعه ها هستم تا ضمن جلب توجه بیشترشان به رفتار بازار، رقبا و مشتریان، کمک کنم منابع ارزشمندشان را به نحو اثربخش تری در بخش بازاریابی، تبلیغات و فروش محصولات به کار بگیرند.

حمیدرضا قاضی مقدم

دانش ‏آموخته دکتری بازاریابی | دانشگاه علامهپاسخی بگذارید